2017 m. balandžio 27 d., ketvirtadienis

TULPIŲ KARŠTLIGĖ



1636 - 1637 m. Olandijoje siautėjo „tulpių karštligė“. Tulpių svogūnėlių paklausa buvo didžiulė, o kaina - milžiniška. Tai buvo pirmas istorijoje suplanuotos krizės pavyzdys.


 1554 m. Austrijos imperatoriaus pasiuntinys Konstantinopolyje Ogieras Ghiselinas de Busbecqas turkų sultono sode pamatė jį be galo sužavėjusias gėles. Tais pačiais metais pasiuntinys nusipirko tulpių svogūnėlių, atvežė juos į Vieną ir pasodino Valdovo sodą prižiūrėjo Charles de l'Écluse, dar žinomas Carolus Clusius vardu. Čia jam pavyko sukurti ypatingą mikroklimatą: gėlės sužydėjo ir pradėjo daugintis.

Kiek vėliau Clusius buvo pakviestas vadovauti Olandijos miesto Leideno universiteto botanikos sodui. Ten jis eksperimentavo su įvairiomis tulpių rūšimis, stengdamasis sukurti gėlės, kurios nebijotų palyginti vėsaus Olandijos klimato. 1594 m. išvesta pirmoji šalnų nebijantis tulpių rūšis.

1612 m. kataloge „Florilegium“ publikuotos įvairios tulpių rūšys. Naująją gėle tuoj pat susidomėjo Europos valdovų dvarai. Tulpių svogūnėlių kainų augimą skatino tyčia skleidžiamos kalbos apie neregėtą šių gėlių paklausą.

Kiek tuomet kainavo svogūnėliai? 1623 m. rinktinės Viceroy rūšies svogūnėlis kainavo 1000 guldenu (kas buvo lygu 10,26 kg sidabro arba 856 g aukso). Daug tai ar mažai? Beprotiškai daug. Metinės vidutinio olando pajamos tuomet sudarė 150 guldenų, kvalifikuoto amatininko – 300, verslaus pirklio – 1000 – 3000 guldenų. Tona sviesto kainavo apie šimtą guldenų, trys šimtai kiaulių - 300. Pačiais brangiausiais laikyti Semper augustus svogūnėliai. 1635 m. dokumentuose užfiksuotas sandėris, kai 40 tulpių svogūnėlių parduoti už 100 000 guldenų. Neretai keli svogūnėliai buvo keičiami į mūrinį namą, derlingos žemės sklypą, kelis centnerius kviečių, galvijų bandą.
ulpės - sezoninė prekė. Prieš prasidedant „tulpių karštligei“ jomis prekiauta nuo gegužės iki spalio. Tačiau tulpių bumo metu pradėta prekiauti būsimais sėjiniais, kad pavasarį galima būtų juos parduoti triskart brangiau.


 Paklausa augo. Vis daugiau olandų paniro į naująjį verslą. Prekyba tulpėmis tapo pelningesne už prekybą auksu. Amsterdame, Leidene, Harleme pradėjo veikti gėlių biržos. Ten būdavo perkamos ir parduodamos dar net nepasodintos gėlės. Tokie sandoriai vadinti „prekyba vėju“.
634 m. pusė visų sandorių tulpių rinkoje buvo „popieriniai“. Tai yra, sudaryti ateičiai. Kainos augo, paklausos burbulas vis pūtėsi, tačiau 1637 m. rinka „perkaito“. Begalės tulpių svogūnėlių jau nebuvo kam parduoti. Kainos akimirksniu krito šimtus, o po to ir tūkstančius kartų. Krizė per tuometinės Olandijos ekonomiką smogė tarsi sunkus kūjis. Juk visi Nyderlandai gyveno tulpių prekyba.



2017 m. balandžio 25 d., antradienis

ROŽIŲ ISTORIJA

Rožės – vienos iš gražiausių gėlių. Tai erškėtinių (Rosaceae) šeimos, erškėčių (Rosa) genties augalas. Mokslininkai nustatė, kad rožių istorija yra nepalyginamai senesnė, negu pati žmonija. Seniausi radiniai yra 30-35 mln. metų senumo fosilijos (suakmenėjusios liekanos ir jų atspaudai žemėje) iš Kolorado Rockies Naujajame Pasaulyje, kuriose matomi erškėčių lapelių atspaudai.

Jau prieš keletą tūkstančių metų (kai kuriuose šaltiniuose – prieš 5000 m.) rožės buvo auginamos ir vėliau sukultūrintos Kinijoje. Iš filosofo Konfucijaus (551-479 m. prieš Kristų) raštų žinoma, kad karališkuose Pekino soduose buvo auginamos rožės, gaminamas rožių aliejus, o Kinijos imperatoriaus bibliotekoje buvo iki 600 knygų apie rožes.

Graikai pirmieji Europoje susidomėjo ir augino rožes. Pirmasis žinomas piešinys su rože – ornamentas garsioje freskoje karaliaus Mino rūmuose Kretos saloje, datuojamas 1700 m. prieš Kristų. „Gėlių karalienės“ titulą rožės gavo antikos poetės Sapfo kūriniuose ir tapo meilės deivės Afroditės simboliu, o graikų antikos poetas Anakreonas gyrė (arba tiesiog – reklamavo) gydomąjį rožių balzamą. Vėliau rožės paplito Egipte, Romos imperijoje, dar vėliau – Persijoje. Romėnai labai išplėtė rožės kultą – jos buvo naudojamos tiek mitologijoje, tiek praktiniame gyvenime. Rožė tapo romėnų meilės deivės Veneros simboliu, buvo augintos (erškėčiai Rose canina, gallica, alba) parfumerijai ir kaip vaistinis augalas. Plačiai naudotas rožių vanduo vonioms, žiedlapiai papuošimams ir arbatai

KAMBARIO GĖLĖ AMARILIS

Amarilis (lot. Amaryllis) priklauso amarilinių šeimos augalų grupei. Vamzdelio formos baltų, rožinių arba raudonų, maloniai kvepiančių žiedų skėtis pasirodo ant žiedkočio 50-70 cm aukštyje. Amarilio žiedyne paprastai būna 6-12 žiedų. Ši nuostabi gėlė žydi rudenį. Amarilio svogūnėlis yra kriaušės formos, stambus, pusė jo iškilę virš žemės vazonėlyje.
Laikymo sąlygos. Ramybės laikotarpiu amarilio svogūnėliui nereikalinga šviesa. Tuo metu vazonėlius su svogūnėliais reikia laikyti sausoje vietoje, apie +10° C oro temperatūroje. Tuo tarpu augimo laikotarpiu amarilis mėgsta šviesą.
Apšvietimas. Kadangi amarilis mėgsta šviesą, laikyti jį reikėtų ryškioje šviesoje.
Laistymas. Kol gėlė yra ramybės periode, jos laistyti nereikia.  Vasario pabaigoje amarilis perkeliamas į šviesią vietą ir yra laistomas kol pasirodo 7-10 cm aukščio žiedų strėlė. Šiuo laikotarpiu gėlė laistoma vidutiniškai, priešingu atveju gali išsiskleisti lapai, o žiedai gali taip ir nepasirodyti. Šiai gėlei reikalinga nedidelė oro drėgmė.

Persodinimas. Amarilio ramybės laikotarpis yra pavasarį ir vasarą. Gėlė persodinama po vegetacijos pradžios. Žemių mišinys persodinimui: velėnos žemė (1 dalis), puveninga žemė (1 dalis), smėlis (2 dalys). Amarilis persodinamas į negilų, bet platų vazoną. Jeigu gėlės svogūnėliai nėra stambūs, juos galima susodinti po du. Kol pasirodys žiedų strėlė, laistyti reikia vidutiniškai, toliau reikia laistyti gausiai ir tręšti kartą per dvi savaites. Kai tik nudžiūsta lapai, amarilio laistymą reikia beveik užbaigti. Nuvytusių gėlės lapų pašalinti negalima, nes juose gausu maistingų medžiagų, kurios turi patekti į svogūnėlį. Amarilis persodinamas kartą per 4-5 metus.

GĖLIŲ KARALIENĖ-ORCHIDĖJA

Falenopsis (Phalaenopsis)
Ši orchidėja yra šilumamėgė, tad dienos temperatūra turėtų būti bent 18°C ir neturėtų viršyti 30-35°C. Jei orchidėja nežydi, tuomet kurį laiką ji gali būti laikoma ir esant 15°C, tačiau tuomet labai svarbu apriboti laistymą. Visoms orchidėjoms, jų tarpe ir Phalaenopsis orchidėjai, svarbu, kad tarp dienos ir nakties temperatūrų būtų bent minimalus 4-5°C skirtumas. Tai skatina žiedyno formavimąsį.

Dendrobis (Dendrobium nobile)
 Dendrobiui tinkama 15-20 laipsnių temperatūra. Ši orchidėja skiriasi nuo falenopsių tuo, kad turi smulkias, plonas šaknis, dėl to reikia naudoti ir smulkesnį substratą. Žievės gabalėliai turėtų būti 1-2 cm dydžio, galima įmaišyti anglies gabalėlių.


Cimbidis (Cymbidium)
 Šios orchidėjos žydi ir žiemą. Parduotuvėse dažniausiai galite rasti hibridinius cimbidžius, kurie tinkami auginti namuose. Cimbidžiai pasižymi spalvingais, dideliais žiedais. Ši rūšis yra pritaikyta vėsiems kambariams. Substratas, kuriame laikoma gėlė, turi būti nuolat drėgnas (pavasario-rudens sezonu). Žydi esant 7-12 laipsnių temperatūrai, jei laikysite šiltesniame kambaryje, greit nužydės

GĖLIŲ KOMPOZICIJA VAZONUOSE